telefon

Autóbűnözés elkerülése

Hogyan kerülhetjük el, hogy autó bűnözés áldozatává váljunk?

Autómentést végzünk non-stop, és sokat beszélgetünk utasainkkal, amikor éppen elszállítjuk valahova a meghibásodott járműveiket. A beszélgetések során általában sokszor az autó bűnözésre terelődik a szó, és ez egy olyan téma ami a járművel rendelkezőket élénken foglalkoztatja. Ezért álljon itt néhány megszívlelendő jótanács, amellyel elkerülhetjük az áldozattá válást. Az autó bűnözés egy olyan probléma amellyel szinte mindenki találkozott már akinek járműve van. Egyes járművek nagyobb veszélyben vannak mint mások, de néhány egyszerű lépés megtételével, illetve szabály betartásával általában csökkenthetjük az esélyét annak, hogy autó bűnözés áldozatává váljunk.

Ne hagyjunk elöl értékeket!

Az autóban nem szabad látható módon értékeket elöl hagyni. Potenciálisan csábítja az autófeltörőket az elöl hagyott telefon, pénztárca, kabát, táska, csomag. Csomagokat akkor sem szabad elöl hagyni, ha értéktelen tárgyak vannak bennük, hiszen a bűnöző ezt nem tudhatja. Kabátot, ruhaneműt se hagyjunk elöl, hiszen ezek is értékesek, és azt hiheti a bűnöző, hogy a ruhanemű zsebeiben értékeket fog találni. Ha bent ülünk az autóban, ne hagyjunk az anyósülésen semmit, hiszen azt a bűnöző akár egy motorról benyúlva könnyen eléri, és kirántva elhajthat ameddig mi a piros lámpánál állunk.

Ajtó és ablakok bezárása.

Sokszor a nagy sietségben leszünk a figyelmetlenség potenciális áldozatává, hiszen a nyitva hagyott ablak, ajtó ingerli az akcióra az arra fogékony személyeket. Sokszor ezek az emberek nem is azért indulnak el, hogy bűncselekményt kövessenek el, viszont a felkínált lehetőség kísértésbe hozza őket. Ha nyitva hagyjuk az autón az ajtót vagy ablakot, akkor jó esélyünk van arra, hogy átkutatják az autót értékeket keresve. Egyes autóriasztókba beleépíthető, hogy záráskor húzza fel az ablakokat is.

Jó riasztó.

A megfelelő riasztó kiválasztása megóvhatja járművünket a bajtól. Először is legyen látható, hogy az autóban riasztó van. Ezt általában egy kis villogó leddel jelezhetjük, ez már sok bűnözőt elriaszt a további behatolástól. A visszafejthető távvezérlővel működtethető riasztó helyett szereltessünk be transzponderes (RFID) riasztót amit nem lehet (egyszerűen) visszafejteni. A transzponderes riasztó másik előnye, hogy nyaralásnál akár a vízbe is magunkkal vihetjük a transzponderes nyitót, hiszen nincs benne olyan elektronika ami beázhatna. A riasztóba szereltessünk olyan modult amelyik érzékeli az autó felemelését, ez a legjobb kerékőr, hiszen az autó kerekét csak akkor tudják leszedni, ha megemelik a járművet. Az autó másik nagyon fontos modulja az ultrahangos térérzékelő, amelyik több esemény hatására is bekapcsol, például üvegtörésre, ha benyúlnak vagy bedugnak valamit az autóba illetve ha beülnek a járműbe.

Megfelelő parkolóhely kiválasztása

Mindig olyan parkolóhelyet válasszunk amelyik jól látható helyen van, világos, és a közlekedést nem akadályozza. A sötét eldugott helyen lévő járművek hamarabb válnak áldozattá. A tükröket célszerű behajtani, és megfelelő oldaltávolságot tartani a gyalogosoktól és más járművektől is, hiszen a vandálok is kevésbé választanak olyan járművet amelyik jól látható helyen van.

Az autót ne hagyjuk járó motorral magára még néhány percre sem.

Alkalom szüli a tolvajt tartja a mondás, és egy járó motorral magára hagyott jármű jó alkalmat jelenthet az arra fogékony személyeknek. A gyújtáskulcsot is vegyük ki, tankolásnál, ha csak beugrunk a boltba, vagy ameddig becsukjuk a kaput. Beugrani és elindulni egy járművel néhány másodperc, ne adjunk alkalmat arra, hogy értékes járművünktől hirtelen és könnyen megszabadítsanak.

Biztonsági eszközök.

Fontosak a biztonsági eszközök az autókban, de ezek kombinálásával nagyobb védelmet élvezhetünk. Például a riasztó +mechanikus váltózár kombináció, vagy a riasztó +mechanikus kormányzár elriaszthatja a legjobban felkészült bűnözőt is, mert az eltelt idővel arányosan megnő a lebukás veszélye. Az immobiliser is jó eszköz arra hogy még egy esetlegesen sikeres riasztó kikapcsolás után sem lehet az autót elvinni, ha az immobiliser ezt megakadályozza.
A modern és olcsó GPS nyomkövetők beépítésével azonnali riasztást kaphatunk a járművünket ért riasztásokról, ha megmozdítják a járművet, illetve egyes modelleknél az autó mozgását egy térképen is nyomon követhetjük. Nyilván az autó tényleges ára behatárolja a lehetőségeinket, (hiszen nem érdemes egy 2-300e forintos autóba beleépíteni egy 200e-es riasztót) viszont több olcsó és hatékony megoldással, és kis odafigyeléssel elejét vehetjük a váratlan „meglepetéseknek”.